16 Maja 2025

Aktualności


Studenci, którzy pod okiem dr. hab. Jarka Bujnego, prof. UWM doskonalą swoje umiejętności w pracowni projektowania graficznego na Wydziale Sztuki UWM, regularnie odnoszą sukcesy w konkursach – także tych międzynarodowych.

Typografia, czyli metafora wizualna na pierwszym miejscu

Jednym z przykładów kreatywności i gotowości do podejmowania artystycznych wyzwań był sukces Julii Krajewskiej, do której dowody uznania dla jej pracy przybyły aż z Indii.

Plakat zatytułowany „Typography and Storytelling” był jednym z 30, który dostał się do finału konkursu o tym samym tytule i na wystawę podczas Typography Day 2025 w Mumbaju w Indiach. Zwycięskie prace zostały opublikowane i zaprezentowane podczas wydarzenia w dniach 6-8 marca 2025 r. w IDC School of Design (IDC), Indian Institute of Technology Bombay.

Temat konkursu, na który napłynęły prace z całego świata, dotyczył typografii (czyli pracy z kształtem liter, różnorodnymi fontami) w relacji z opowiadaniem historii.

W projektach należało zatem opowiedzieć o tej relacji w sposób wizualny, poszukując różnorodnych metafor wizualnych zrozumiałych w tak odległym obszarze kulturowym jak Indie – tłumaczy prof. Jarek Bujny.

Julia Krajewska była jedną z dwóch osób reprezentujących Polskę, które dostały się do finału konkursu.

 

Plakat Julii Krajewskiej na konkurs poświęcony typografii
Julia Krajewska, „Typography and Storytelling”

Efekt „wow!”

Powody do dumy miała w ostatnich miesiącach także Weronika Stromidło, druga z podopiecznych prof. Bujnego, która zdecydowała się na udział w dwóch konkursach i w obu też odniosła sukces.

Jej praca została przez jury Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON – Legnica 2025 zakwalifikowana do wystawy pokonkursowej. Warto zaznaczyć, że jurorzy wybrali 100 prac spośród 3030 przygotowanych przez 692 autorów z 69 krajów świata.

 

Weronika Stromidło, „Anioł”
Weronika Stromidło, „Anioł”

 

Plakaty studentki Wydziału Sztuki były oceniane także podczas 33. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej zatytułowanego „Efekt WOW!”.
Komisja, która otrzymała 375 projektów przysłanych przez 167 autorów z całej Polski, pracę Weroniki zakwalifikowała do finału i na wystawę plakatów, która odbywa się w ramach Legnickiego Festiwalu Srebro 2025 w Holu Teatru Modrzejewskiej w dniach od 28 marca do 1 czerwca 2025.

 

Weronika Stromidło, "Efekt WOW"
Weronika Stromidło, "Efekt WOW"

 

Akcja - rewelacja

Wystawę plakatów zrealizowanych przez studentów Instytutu Sztuk Pięknych w pracowni projektowania graficznego pod opieką prof. Jarosława Bujnego można było oglądać do połowy maja 2025 na Wydziale Humanistycznym UWM. Znalazły się na niej prace przygotowane przy okazji realizacji trzech projektów: „Pojęcia”, „Cancel culture” i „Storytelling Typography”.

Autorami plakatów zaprezentowanych na UWM są: Weronika Klepacka, Weronika Pisarek, Patryk Białczak, Martyna Moskwa, Julia Czujeszowa, Julia Krajewska, Maja Siwek, Maksym Polishchuk, Joachim Potworny, Artur Tarhoni, Karolina Czaplicka, Maja Wojtkowicz, Weronika Stromidło, Cezary Dębowski, Maria Fesenko, Wiktoria Fyczok, Dar Chupika, Ola Ossowska, Anna Romanowa, Filip Czerwiński, Kamila Glass, Karolina Kiełbasa, Mikołaj Gawryś, Kacper Kardaś, Magda Jagielska, Jagoda Graczyk.

 

Wystawa na Wydziale Humanistycznym UWM


 

Prace prof. Bujnego w Chicago

Sukcesy odnoszą nie tylko studenci, ale i sam prowadzący pracownię. W marcu odbyła się indywidualna wystawa plakatów filmowych prof. Jarka Bujnego „Seven Shots”. Prof. Bujny zaznacza, że była ona możliwa dzięki wsparciu Gene Siskel Film Center of the School of the Art Institute of Chicago (gdzie odbyła się podczas festiwalu polskiego filmu) oraz Konsulatu RP w Chicago. A skoro o konsulacie mowa, to warto odnotować, że artysta z UWM zaprojektował dla niego plakat promujący polską prezydencję w Unii Europejskiej.

red. dbp

 

Jarek Bujny, plakat przygotowany z okazji polskiej prezydencji w UE
Jarek Bujny, plakat przygotowany z okazji polskiej prezydencji w UE
Jarek Bujny, 7 Shots
Jarek Bujny, "Seven Shots"

 

Rodzaj artykułu
OSZAR »