10 Maja 2025

Aktualności


Prof. Małgorzata Renigier-Biłozor z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii na Wydziale Geoinżynierii UWM została pierwszą Polką na stanowisku kierowniczym (Chair Elect) w jednej z komisji Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). Członkiem akademickim tej organizacji został również Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

FIG Working Week, czyli doroczne ogólnoświatowe posiedzenie Międzynarodowej Federacji Geodetów, w tym roku odbyło się w dniach 6-10 kwietnia w Brisbane, w Australii. W jego trakcie prof. Małgorzata Renigier-Biłozor zaprezentowała się jako kandydatka na przewodniczącą jednej z dziesięciu komisji FIG, która zajmuje się zagadnieniami ściśle związanymi z jej zainteresowaniami badawczymi – wyceną i zarządzaniem nieruchomościami. Jej kandydatura została pozytywnie przyjęta w głosowaniu, co oznacza, że badaczka z UWM jest pionierką, jeśli chodzi o zasiadanie w zarządzie tej największej na świecie organizacji skupiającej specjalistów związanych ze światem przestrzeni i nieruchomości.

To nie tylko wyróżnienie, ale także potwierdzenie, że kierunek, który obrałam w badaniach i pracy zawodowej, ma znaczenie w skali globalnej. FIG tworzy dziesięć komisji tematycznych – cieszę się, że moja dziedzina, czyli wycena i zarządzanie nieruchomościami, idealnie wpisuje się w profil Komisji 9 i że to właśnie Polska będzie miała istotny wpływ na jej kształt i kierunki działania – mówi prof. Małgorzata Renigier-Biłozor.

W marcu br. prezydent RP nadał prof. Małgorzacie Renigier-Biłozor tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna. W wywiadzie, którego w związku z tym naukowczyni udzieliła „Wiadomościom Uniwersyteckim”, mówiła, że nie traktuje tego osiągnięcia jako końca drogi, ale jako przyczynek do podjęcia nowych wyzwań. Jednym z nich jest zintensyfikowanie współpracy z zagranicznymi ośrodkami badawczymi oraz instytucjami takimi jak właśnie Międzynarodowa Federacja Geodetów (FIG).

Badaczka z UWM podkreśla, że jej zaangażowanie w FIG to nie tylko etap osobistego rozwoju naukowego, ale także szansa na strategiczne umiędzynarodowienie działalności badawczej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Wydziału Geoinżynierii i Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii.

W swoich działaniach stawiam na realne umiędzynarodowienie – oparte nie tylko na formalnych kontaktach, ale na rzeczywistym zaangażowaniu we współpracę badawczą i instytucjonalną. Dotychczas pracownicy Wydziału Geoinżynierii uczestniczyli w FIG za pośrednictwem Stowarzyszenia Geodetów Polskich, ale teraz udało się doprowadzić do tego, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski został bezpośrednio przyjęty jako pełnoprawny członek akademicki tej organizacji. To otwiera drogę do międzynarodowych partnerstw i aplikowania o strategiczne projekty naukowo-wdrożeniowe, które mogą przynieść wymierne korzyści dla uczelni, wydziału i instytutu – podkreśla prof. Małgorzata Renigier-Biłozor.

Międzynarodowa Federacja Geodetów to najważniejsza organizacja na świecie zrzeszająca specjalistów m.in. z zakresu geodezji, planowania przestrzennego, zarządzania i wyceny nieruchomości. Została założona w 1878 roku w Paryżu i dziś skupia organizacje członkowskie z ponad 120 krajów świata reprezentujących wszystkie kontynenty. Tegoroczna konferencja w Brisbane przyciągnęła ponad tysiąc uczestników.

Szczególnie cenię FIG za to, że naprawdę każdy może znaleźć tu swoje miejsce – niezależnie od wieku, stanowiska, doświadczenia czy znajomości języka. Liczą się przede wszystkim pasja, zaangażowanie i chęć współpracy – mówi prof. Renigier-Biłozor i żartobliwie dodaje, że choć podczas pobytu w Australii nie było zbyt wiele czasu na zwiedzanie, to jednak udało jej się zobaczyć symbole tego kraju. 

Miałam okazję dotknąć kangura i zobaczyć koalę – to przecież obowiązkowy punkt każdej australijskiej podróży (śmiech) – wspomina.

Warto przypomnieć, że jedynym Polakiem, który pełnił funkcję przewodniczącego komisji FIG, był prof. Andrzej Hopfer (Komisja 7, w latach 1983–1986). Oznacza to, że po ponad 40 latach Polska znów ma swojego przedstawiciela w kierownictwie jednej z kluczowych komisji tej prestiżowej organizacji.

Jako Chair Elect Komisji 9 FIG, badaczka z UWM już rozpoczęła prace nad przyszłorocznym globalnym posiedzeniem, które odbędzie się w Kapsztadzie, w RPA. Z kolei w maju tego roku weźmie udział w międzynarodowej konferencji na Cyprze pt. „The New Era of Real Estate Modeling: Insights into Current Practice, AVMs, AI and Future Challenges”, której jest współorganizatorką.

Staram się uważnie śledzić to, co najbardziej aktualne i zarazem kluczowe dla przyszłości systemów nieruchomości – szczególnie w obszarach wyceny, opodatkowania i zarządzania. Jeśli nie podejdziemy do tych zmian w sposób świadomy i odpowiedzialny, nowe technologie przenikną do praktyki niezauważenie, a wtedy stracimy nad nimi kontrolę. Tymczasem tylko przemyślane, spójne i transparentne rozwiązania mogą rzeczywiście służyć społeczeństwu – dodaje prof. Renigier-Biłozor. 

Przypomnijmy, że jako opiekunka Koła Naukowego EGEA działającego na Wydziale Geoinżynierii, prof. Małgorzata Reniger-Biłozor nadzoruje studencki projekt badawczy (realizowany również przez Koło Naukowe GEKON) pt. „Innowacyjne technologie w tworzeniu idealnej przestrzeni studenckiej: kampus Kortowo”. Stał on się inspiracją do dyskusji o ewolucji miasteczka akademickiego UWM oraz próby udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy istnieje idealny kampus studencki.

Marta Wiśniewska

Fot. archiwum prywatne prof. Małgorzaty Renigier-Biłozor

Rodzaj artykułu
OSZAR »